Комунальний заклад Іванківської селищної ради "Інклюзивно-ресурсний центр"

Діяльність Комунального закладу Іванківської селищної ради "Інклюзивно-ресурсний центр" спрямована на забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти ( в тому числі у професійно-технічних навчальних закладах) шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини та надання психолого-педагогічної допомоги та забезпечення системного кваліфікованого супроводу дітей з ООП.

Проведення комплексної психолого - педагогічної оцінки розвитку дитини здійснюється за попереднім записом кожного вівторка: з 8.00 до 16.30.

Для комплексної психолого-педагогічної оцінки необхідна наявність таких документів:

• письмова заява батьків (одного з батьків) або законних представників дитини (далі – заява) та/або її особистої заяви (для дітей віком від 16 до 18 років) щодо проведення комплексної оцінки, а також надання письмової згоди на обробку персональних даних дитини;

• документи, що посвідчують особу батьків (одного з батьків) або законних представників;

• свідоцтво про народження дитини;

• індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності);

• форма первинної облікової документації № 112/0 “Історія розвитку дитини”, затвердженої МОЗ, у разі потреби – довідки від психіатра (виписка з форми №112/, яка відображається в "Картки стану здоров'я і розвитку дитини")

У разі, коли дитина з особливими освітніми потребами здобуває дошкільну або загальну середню освіту, додаються:

• психолого-педагогічна характеристика дитини із зазначенням динаміки та якості засвоєння знань під час навчання, підготовлена відповідним педагогічним працівником та затверджена керівником відповідного навчального закладу;

• зошити з рідної мови, математики, результати навчальних досягнень (для дітей, які здобувають загальну середню освіту), малюнки, інші творчі роботи дитини;

• документи щодо додаткових обстежень дитини.

У разі, коли дитині з особливими освітніми потребами вже надавалася психолого-педагогічна допомога, до центру подаються:

• попередні рекомендації щодо проведення комплексної оцінки;

• висновок відповідних фахівців щодо результатів надання психолого-педагогічної допомоги із зазначенням динаміки розвитку дитини згідно з індивідуальною програмою розвитку.

За допомогою порталу АС ІРЦ: https://ircenter.gov.ua/ батьки можуть:

·         подати заяву до інклюзивно-ресурсного центру онлайн;

·         отримати запрошення на проходження комплексного оцінювання (адреса, дата, час);

·         зберігати заяву та висновок в електронному вигляді.

Комунальний заклад Іванківської селищної ради «Інклюзивно-ресурсний центр» розташований за адресою:

cелище Іванків, Вишгородський район, Київська область, вулиця Ярова 6, приміщення Іванківського ліцею №1, е-mail:11_ivankiv@ukr.net,

сайт http://ivankiv-irc.kiev.sch.in.ua/,

телефон 096-713-86-81 – директор Комунального закладу Іванківської селищної ради «Інклюзивно-ресурсний центр» Бабенко Наталія Василівна.

izobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-517.jpg

izobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-410.jpgizobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-452.jpg.
izobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-115.jpgizobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-162.jpgizobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-216.jpgizobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-274.jpgizobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-324.jpgizobrazhenie_viber_2024-12-11_19-46-33-367.jpg

Як допомогти дитині бути в безпеці онлайн?

Інтернет і соціальні мережі стали невіддільною частиною життя сучасних дітей та підлітків. Вони спілкуються, вчаться, діляться своїми думками та творчістю через онлайн-платформи. Проте, разом з цими можливостями з'являються і ризики: кібербулінг, сексуальні домагання, втручання в приватне життя та постійне порівняння себе з ідеалізованими образами інших людей. Усе це може негативно впливати на самооцінку і психічне здоров’я молоді.


Соціальні мережі часто не враховують добробут користувачів, що може призвести до залежності, тривожності, порушення сну та зниження успішності в школі. Тому батьки повинні розуміти як позитивні, так і негативні сторони соцмереж, щоб допомогти своїм дітям користуватися ними безпечно і з користю. Нижче ми зібрали поради, як підтримати дитину в онлайн-світі.


1. Спілкуйтеся про досвід дитини в онлайні

Важливо почати розмову з дитиною про її досвід у соціальних мережах. Запитайте, що їй подобається онлайн і як вона почувається після використання соцмереж. Наприклад:

«Що тобі подобається в соцмережах?»

«Як ти почуваєшся, коли проводиш час в Інтернеті?»

Не знецінюйте її відповіді, адже це важливий крок до формування довіри.


2. Навчіть дитину розпізнавати ризики

Кібербулінг, шахрайство, небажаний контент — ці проблеми можуть суттєво вплинути на психічне здоров'я вашої дитини. Поясніть, що не всі люди в Інтернеті доброзичливі, і розкажіть, як розпізнавати небезпечні ситуації. Навчіть дитину блокувати підозрілих користувачів та повідомляти про неприйнятні повідомлення. Також обговоріть такі питання:

Чому не можна ділитися особистою інформацією в Інтернеті (адреса, номер телефону, реальне місцеперебування тощо).

Чому важливо використовувати надійні паролі і перевіряти налаштування конфіденційності профілів.


3. Поясніть вплив соціальних мереж на самооцінку

Щодня ваша дитина бачить у соціальних мережах сотні ідеальних зображень —  модельна зовнішність, красиві подорожі, дорогий одяг, високі досягнення. Все це може створювати у неї відчуття, що її життя недостатньо яскраве або успішне. Така постійна гонитва за ідеалом може призводити до тривожності, розчарувань і зниження самооцінки.

Поясніть дитині, що в соцмережах люди зазвичай показують тільки найкращі моменти свого життя, і це не завжди відображає реальність. Ідеальні фотографії можуть приховувати справжні труднощі або наполегливу працю, а «чиста» шкіра та лялькова зовнішність можуть бути результатом використання фільтрів чи Photoshop. Підкресліть, що в соцмережах ви ніколи не знаєте, що насправді стоїть за цими образами.

Обговоріть з дитиною приклади з її особистого досвіду, коли для досягнення результату їй довелося докласти зусиль, але це не завжди було помітно для інших. Такий діалог допоможе дитині краще зрозуміти, що за красивою картинкою може бути більше, ніж здається на перший погляд.


4. Навчіть дитину не порівнювати себе з іншими

Дуже важливо навчити дитину не порівнювати себе з тими, хто демонструє лише найкращі моменти свого життя онлайн.

Допоможіть дитині усвідомити, що більшість людей у соціальних мережах публікують лише те, що хочуть показати іншим, а це далеко не завжди відображає повну картину їхнього життя. Поясніть, що важливо критично ставитися до побаченого і фокусуватися на своїх власних досягненнях.

Запитайте дитину, які почуття в неї виникають, коли вона бачить ідеальні фотографії відомих блогерів чи друзів. Це допоможе їй краще зрозуміти свої емоції та навчить відстежувати, який контент викликає позитивні чи негативні реакції. Також розкажіть про свій досвід порівняння себе з іншими і поділіться, як ви справляєтеся з подібними відчуттями. Ваш приклад допоможе дитині зрозуміти, що приймати себе — це найкращий шлях до впевненості.


5. Контролюйте екранний час

Тривалий час у соціальних мережах може спричинити втому, тривожність та погіршення якості сну. Встановіть разом із дитиною правила використання гаджетів та соціальних мереж. Пропонуйте робити перерви і обмежувати час перед екраном, особливо перед сном. Обговоріть:

Чому важливо робити перерви від смартфонів.

Як налаштувати контроль свого екранного часу.


6. Складіть план безпеки

Разом з дитиною створіть базовий набір правил для забезпечення онлайн-безпеки. Це може включати регулярну перевірку налаштувань конфіденційності у соцмережах, використання безпечних пошукових систем і принцип «думай перед тим, як опублікувати». Навчіть дитину, що кожен її крок в Інтернеті залишає цифровий слід, який може вплинути на майбутнє.


7. Сформуйте здорові онлайн-звички

Поясніть дитині, що соціальні мережі можуть бути корисними для розвитку навичок та навчання, якщо використовувати їх відповідально. Обговоріть, які сторінки або контент приносять їй радість і допомагають розвиватися. Заохочуйте підписуватись на ті сторінки, що сприяють її позитивному розвитку.

Дотримуйтеся простих правил родиною:

Уникайте використання гаджетів за годину до сну.

Залишайте гаджети за межами кімнати, в якій спите, особливо вночі.

Вимикайте телефони під час сімейних вечерь, виконання домашніх завдань чи інших важливих занять, щоб не відволікатися.

Підтримуйте дружбу в реальному житті.

Станьте прикладом для дітей, обмежуючи самі час, який проводите за гаджетами.

Використовуйте функції «не турбувати» або «нічний режим», щоб зменшити кількість повідомлень і допоможіть дитині зробити те саме.


8. Підтримуйте дитину за будь-яких  обставин

Наголосіть, що ваша дитина завжди може звернутися до вас за допомогою, якщо щось її турбує онлайн. Важливо, щоб дитина знала, що її ніхто не засуджуватиме, а допоможе знайти рішення будь-якої проблеми. Спокійне і підтримуюче спілкування з боку батьків стане запорукою довіри.


9. Будьте прикладом для дитини

Діти багато чому вчаться, спостерігаючи за поведінкою батьків. Тому важливо, щоб ви демонстрували позитивні звички у використанні технологій: спільно проводьте час без гаджетів, обирайте активний відпочинок замість сидіння за екраном, обговорюйте інтернет-контент у сімейному колі, а також показуйте, як можна вирішувати конфлікти в реальному житті, а не в мережі.


10. Звертайтесь до фахівців, коли це необхідно

Якщо ви помічаєте, що дитина почувається пригніченою або її поведінка змінилася, зверніться до спеціалістів. У деяких ситуаціях допомога психолога або консультації щодо онлайн-безпеки можуть бути необхідними для вирішення складних ситуацій.







                    Звіт про проведення акції

" 16 днів проти насильства" в Шпилівському ліцеї в
період із 25 листопада по 10 грудня 2023 року.
З метою попередження проявів жорстокості та насилля кожного року в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція
"16 днів проти насильства" . Актуальність проблеми полягає в тому, що одним із показників духовного розвитку та соціальної зрілості суспільства є ставлення до дітей. Ця акція підтримується міжнародною спільнотою з 1991 року.
Упродовж усього періоду Акції в Шпилівському ліцеї було проведено чимало заходів, спрямованих на запобігання та протидію насильству.
Соціальним педагогом Шпилівського ліцею Кузьменко О.М. було оформлено тематичний
стенд " 16 днів проти насильства".
У початкових класах було проведено інформаційну хвилинку
" Чуйність і доброта - два крила, на яких тримається людство" ( класоводи 1- 2 кл. - Глущенко О.Г. та Баранова С.В.). Учні 3, 4 класів ( класоводи - Ничипоренко Л.В.  та Грищенко С. М.) переглянули та обговорили відеоролики на тему " Дитинство без насильства " , а також -
мультфільми - " Великі права маленького українця" .
До міжнародного дня людей з обмеженими фізичними можливостями були проведені уроки толерантності
" Чи легко бути добрим, коли тобі погано" ( класний керівник 6 класу Бдієнко В.О.) , заняття з елементами тренінгу
"Толерантність врятує світ " для учнів 7- 9 кл. (соціальний педагог Кузьменко О.М.). , година спілкування в 9 класі -
" Хай добрим ваше серце буде! ( класний керівник Михайленко О. О.).
З метою підвищення рівня поінформованості учнів щодо проблеми торгівлі людьми будо проведено заняття з  переглядом та обговоренням відеофільму " Станція призначення - Життя"  для учнів 7- 9 кл. ( соціальний педагог Кузьменко О.М.).
Було проведено ряд заходів, спрямованих на попередження проявів насильства, а саме:
Усний журнал " Протидія насильству в підлітковому
віці" ( класний керівник 10 класу Глущенко Л.М.),
заняття з елементами тренінгу " Мій улюблений світ без насильства ( 7- 9 клас) - соціальний педагог Кузьменко О.М.,
година спілкування " Що таке насилля. Його форми .Як себе захистити.( класний
керівник 7, 9 кл. - Михайленко О.О.).
До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом була проведена година спілкування "СНІД не вирок. Жага до життя"  ( класний керівник 11 класу Нечипорук Т. В.) , а також вікторина - Що ти знаєш про СНІД? ( соціальний педагог Кузьменко О.М.).
Таким чином , проведені заходи спонукали учнів до аналізу власних вчинків та дій, сприяли вихованню в учнів людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності  іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов'язків, а також шанобливе ставлення до людей ( дітей) з обмеженими фізичними можливостями, хворих на ВІЛ.





План заходів

Шпилівського ліцею

«16 днів проти насильства »

Назва заходу

Дата

Відповідальний

Місце та час проведення

1.

Оформлення інформаційної дошки «16 днів проти насильства».

27.11

Соціальний педагог

Всі учасники освітнього процесу

2.

Перегляд та обговорення відеофільму «Станція призначення – життя»

27.11

Соціальний педагог

9-11 класи

3.

Перегляд та обговорення відеороликів на тему: «Дитинство без насильства»

28.11

Ничипоренко Л.В.

Грищенко С.М.

3, 4 класи

4.

Перегляд відео на тему: «Що таке домашнє насильство, або насильство в сім’ї»

28-29. 11

соціальний педагог

6-11 класи

5.

ГС «Що таке насилля. Його форми. Як себе захистити».

30.11

7-9 класи

6.

ГС «Толерантність. Чи легко бути добрим, коли тобі погано?»

30.11

Бдієнко В.О.

6 клас

7.

1 грудня –

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Вікторина «Що ти знаєш про СНІД?»

01.12

Соціальний педагог

8-11 класи

8.

«СНІД не вирок. Жага до життя.» Інформаційна просвіта .  Анкетування «Чи все ми знаємо  про СНІД».

01.12

Нечипорук Т.В.

11 клас

9.

Година спілкування «Майбутнє без СНІДу»

01.12

Соціальний педагог

8-11 класи

10.

До Міжнародного дня боротьби зі скасування рабства

Година інформування «Історичні факти для юних дослідників»

01.12

Вчитель історії

Михайленко О.О.

6 - 11 класи

11.

Заняття з елементами тренінгу «Мій улюблений світ без насильства»

04.12

соціальний педагог

6-11 класи

12.

До

Міжнародного дня людей з обмеженими фізичними можливостями

ГС «Хай добрим серце ваше буде»

05.12

Михайленко О.О.

9 клас

13.

Інформаційна хвилинка «Чуйність і доброта – два крила, на яких тримається людство»

06.12

Глущенко О.Г.

Баранова С.М.

1,2 класи

14.

Вікторина «Подорож в країну прав та обов’язків»

06.12

Соціальний педагог

6 – 9 класи

15.

Перегляд мультфільмів на тему: «Великі права маленького українця»

06.12.

Педагог-організатор

1 - 4 класи

16.

До Міжнародного дня прав людини

« Як не стати жертвою торгівлі людьми»

07.12.

Класні керівники

8 - 11 класи

17.

Усний журнал «Протидія насильству у підлітковому віці»

07.12

Глущенко Л.М.

10 клас

18.

Опитування «Якими мають бути мої права та обов’язки в школі»

08.12.

Соціальний педагог

6 – 9 класи

19.

Розповсюдження інформаційної листівки «Що робити, щоб запобігти насильству?»

08.12

Соціальний педагог

6 – 11 класи




















Як за літо допомогти дитині відновитися та підготуватися до навчання: поради психологів


Завершення навчального року ставить перед батьками завдання – провести канікули з максимальною користю та допомогти дитині через відпочинок впоратися з наслідками впливу війни.

Втім, деякі батьки й освітяни очікують, що діти влітку надолужать ті недопрацювання і втрати, які отримали впродовж року. Помітивши в дитини втрату мотивації до навчання, не варто бити на сполох. Розвʼязанням проблеми може бути достатній якісний відпочинок – з ресурсними активностями, спільно створеним цікавим графіком, спортом та регулярними сімейними ритуалами.

Нова українська школа” поспілкувалася з трьома психологинями благодійного фонду “Голоси дітей” та з’ясувала:

✔ як війна впливає на здібності та мотивацію дітей до навчання;

✔ як провести канікули з максимальною користю для психологічного відновлення;

✔ чи варто навчатися під час літніх канікул.

Далі – пряма мова трьох психологинь.

ПОРАДА № 1: СПІЛЬНО СКЛАДАЄМО ЛІТНІЙ ГРАФІК – ВЧИМО ДИТИНУ КРАЩЕ ВІДЧУВАТИ ЧАС Галина Номировська– Як розпізнати, що дитина травмована та пережила стрес?На жаль, травматизація повномасштабною війною українських дітей і дорослих триває і досі. Тому ми не можемо говорити про це, як про минулий досвід. Будь-якої миті результат наших зусиль у частині психологічного відновлення може відкотитися назад. Втім, важливо розуміти, що не кожна дитина травмована.Батьки мають бути уважними, щоби вчасно помітити тривожні дзвіночки. Серед них – когнітивні прояви реакції на надмірний стрес. Наприклад, проблеми мовлення, погіршення пам’яті та уваги. Водночас деякі педагоги помічають і зворотну реакцію – коли увага внаслідок травматичних подій навпаки зростає.

Що ж до поведінкових проявів реакції на стрес, то це може бути

✔ порушення сну,

✔ кошмари,

✔ заперечення,

✔ впертість,

✔ регреси,

✔ гіперактивність,

✔ прагнення до посилення контролю чи посилення зв’язку з батьками (але буває і навпаки – відмова від контакту чи усамітнені розваги, як от ігри, малювання, які постійно повторюються).

Так чи так, батькам варто бути уважними саме до нових нетипових проявів у поведінці чи самопочутті своєї дитини. Це може свідчити про вплив надмірного стресу та потребу звернутися по допомогу до фахівця.

Водночас ми нагадуємо батькам, що всі можливі стресові прояви – це нормальна реакція на ненормальні обставини, у яких зараз перебувають діти й дорослі. До того ж кінець навчального року є додатковим стресовим фактором, коли учні часом мають по декілька контрольних робіт на день та й загалом накопичили втому впродовж року. Тому після такого напруження обов’язково має бути якісний відпочинок. Для цього відновлення і зарезервовані три літні місяці.

– Як спланувати літо?

У перші тижні літніх канікул можна дозволити дитині відпочивати в тому режимі, у якому їй найбільше підходить. За цей час важливо

✔ зафіксувати, скільки годин дитина спить,

✔ чи є в неї ресурс на ігри та розваги,

✔ зважати на це при побудові її розкладу на решту канікул.

Графік обовʼязково створюйте разом. Це допоможе дитині формувати своє відчуття часу, яке в молодших і середніх школярів ще досить розмите. План потрібен і для того, щоби дитина розуміла, куди вона рухається, що на неї чекає. Щоденний розклад привчає дітей керувати своїм часом, а пізніше допомагає легше включитися в навчальний рік.

Ще одна з практик планування – так звані “колажі мрії” – техніка візуалізації своїх планів через малюнки та фотографії. Вона допомагає подолати напругу в тілі, оскільки залучає дрібну моторику, коли ми вирізаємо із журналів, поєднуємо, клеїмо різні елементи, візуалізуючи ідеальну картинку літніх планів.


Часом трапляється так, що внаслідок стресу в дитини виникає тремор у руках. Врешті, дитина відмовляється писати чи малювати, бо їй це вдається гірше ніж раніше. Варто розуміти, що це не питання мотивації, а фізична проблема, яку варто пропрацювати. У цьому може допомогти масажний еспандер чи кульки, наповнені борошном або крохмалем.

Якщо ви помітили суто психологічні причини втрати мотивації, то варто діяти інакше. Ставте разом із дитиною реалістичні цілі й завдання для неї. Маленькі успіхи заохочуватимуть до нових дій. Але не забуваймо, що навіть прості завдання складно виконати, коли наші базові безпекові потреби не закриті, наприклад коли зненацька почалася повітряна тривога чи прийшли повідомлення про обстріли. На це завжди варто зважати, коли ми аналізуємо результати, і хвалити дитину за будь-яке її досягнення.

Ще один момент під час канікул, який вкрай важливо не знецінити – це відпочинок самих батьків. Негативний вплив втомленої мами чи тата на малечу величезний. Коли ресурсу немає в дорослих, це відразу переймає і дитина.

ПОРАДА № 2: РЕСУРСНІ АКТИВНОСТІ – НАЙВАЖЛИВІША ЧАСТИНА КАНІКУЛ Антоніна Сорочинська– Чому варто знизити вимоги до дітей?Часто батьки, стурбовані зниженням когнітивних здібностей дитини, починають бити на сполох, але не зауважують, що зараз і самі мають проблеми з пам’яттю чи увагою. Це вплив стресу.Тут я завжди згадую приклад, який почула від колеги: “Коли тварина біжить від хижака, їй навряд чи хочеться обчислювати формули”. Тобто зниження уваги чи пам’яті – це нормальна реакція на стресову ситуацію.Тому перше, про що я кажу батькам: знизьте очікування і не вимагайте високих результатів. Завжди зважайте на контекст, у якому перебуває дитина. Якщо вона, наприклад, переїхала, але продовжує навчання зі своїм класом дистанційно – це додатковий стресовий фактор і в пріоритет варто поставити адаптацію та психологічне відновлення, а не оцінки в школі. Так, можливо, раніше їй краще вдавалися якісь завдання, але й контекст її навчання був іншим.

Канікули – час, коли необхідно сфокусуватися на відпочинку. Використовувати цей період для того, щоб наздоганяти якісь предмети, звісно, не найкраща ідея. Натомість важливо знайти разом із дитиною її ресурсні активності – заняття, які наповнюють і психологічно перезавантажують. Тут немає універсальної поради: кожній дитині підходить щось своє, тому треба спостерігати й тестувати різні варіанти проведення часу.

– Як саме проводити літо?

Зараз є багато можливостей табірного відпочинку. Як на мене, це один із найкращих варіантів для відновлення. Не обов’язково кудись їхати на цілу зміну – це можуть бути й денні заїзди. Вони особливо помічні, якщо дитина переїхала й ще не знайшла нових друзів. У таборі вона буде знайомитися, гратися, займатися творчістю, брати участь у походах та квестах і для багатьох це буде ресурсною активністю, що наповнює і стає опорою. Особливо це корисно молодшим школярам. Але з практики проведення таких відпочинкових програм бачимо, що це відгукується і підліткам.

Альтернатива табору – участь у майстер-класах. Це допоможе не лише соціалізуватися, але й побачити, що саме наповнює дитину й на чому варто зробити акцент. Зручно, що до таких подій можна доєднуватися й онлайн.

Ще один варіант ресурсної активності – це спорт. Якщо дитині це цікаво займатися спортом із вами, то можна долучитися до спортивних таборів або знайти секції поблизу. Загалом ми бачимо на практиці, що фізичні навантаження дуже помічні для психічного здоров’я.

Якщо ж говорити про молодших школярів, то тут варто акцентувати на ігровій активності. Для них ігри та творчість – це чи не найбільш розвивальна взаємодія. Часто дітки інтуїтивно розуміють, звідки вони можуть почерпнути ресурс, тому батькам варто прислухатися до них. Можливо, навчальні результати вашої доньки чи сина погіршилися, але водночас вони знайшли хобі й захопилися чимось, – підтримайте це.

– Як проводити час із сім’єю?

Спільне проведення часу із сімʼю теж дуже важливе. Але спільні активності мають бути цікавими для всієї родини – не варто робити щось тільки заради дитини, адже роздратування батьків від нецікавого відпочинку буде відчутним для малечі.

Так само це не обов’язково має бути щось довготривале. Зараз ми живемо в дуже нестабільних обставинах і спільна подорож, яка, наприклад, планувалася пів року, може так і не відбутися. Натомість добре мати регулярні сімейні ритуали, які не потребують багато часу. Раз на тиждень замовити піцу та пограти в настільні ігри чи, наприклад, разом поїсти морозива в кав’ярні – це також цінний спільний досвід.

ПРАВИЛО № 3: ПІДТРИМУЄМО ВІТАЛЬНІСТЬ ДИТИНИ ТА ВЛАСНУ СТАБІЛЬНІСТЬ

Оксана Писарева

– Як допомогти підлітку збалансувати свій час?

Перед дітьми різного віку стоять різні освітні задачі. Якщо для молодших зараз важливіше підтримувати ігрову й пізнавальну функції, то старшокласникам потрібна допомога з організацією свого часу, оскільки впродовж літа вони можуть готуватися до іспитів та вступу.

Але це не означає, що батьки самі мають створити для підлітка чіткий графік і змушувати його виконувати. Важливо спілкуватися і спільно шукати рішення, як краще організувати час. На допомогу приходять прості запитання, які демонструють ваш інтерес:

✔ як ти хочеш відпочити цього літа?

✔ куди б ти хотів/хотіла поїхати?

✔ що б тобі було цікаво зробити для себе?

як ти плануєш розподілити об’єм своїх навчальних завдань?

Важливо допомогти підлітку збалансувати час відпочинку й навчання, адже вони ще не дуже добре володіють тайм-менеджментом. Діти прокрастинують, коли набирають собі багато завдань і не можуть передбачити, наскільки план на канікули реалістичний. Водночас батькам важливо не перекладати свою тривогу на дитину й не завантажувати її надмірними навчальними завданнями та додатковою домашньою роботою. Це допоможе дитині краще усвідомити власні потреби та інтереси.

Батькам варто взяти на себе функцію регулювання і розуміти, що часом проблему навчального регресу може вирішити достатній відпочинок. Причина може бути банально в тому, що підліток не міг включитися в шкільні задачі, бо, наприклад, допомагав батькам із переїздом. А тут його ще й навантажують репетиторами – це посилює спротив.

– Що таке вітальність і як її підтримувати в дітях?

Зі школярами середнього шкільного віку добре проговорювати зміни й акцентувати на адекватності цих змін зі знаком плюс. Тобто комунікувати те, що відбудеться за літо: як дитина виросте, як зміниться, куди поїде відпочивати, як познайомиться з іншими дітьми, можливо, матиме якісь перші розчарування в дружбі чи першу закоханість. У такий спосіб ми допомагаємо дитині психологічно не загубитися. І підтримуємо її вітальність, тобто рівень внутрішньої життєвої енергії та стресостійкість. Фактично підтримка вітальності дитини – це головне завдання для батьків.

Якщо ж говорити про молодших школярів, то їм вкрай потрібна опора на батьків, тому дуже важливо, аби дорослі в цей період не закривалися від дітей. Дітям необхідно мати поряд психологічно стабільну фігуру дорослого, об яку дитина може пригальмувати свою тривогу.

Водночас із практики бачимо, що в останні місяці тема війни в дитячому консультуванні стає не такою помітною, як це було рік тому. Зараз ми отримуємо більше запитів щодо взаємин із друзями, у школі, у родині. Це означає, що діти потроху повертаються до свого “нормального” життя, наскільки це можливо.

Дорослим важливо довіряти їхнім регуляторним процесам і не переходити межу гіперопіки через власну тривогу. Тут мені подобається ізраїльський підхід, який говорить про те, що ми не можемо підлаштувати все наше життя під війну, і не можемо війну підлаштувати під усе наше життя.

У перші два тижні після повномасштабного вторгнення люди не знали, чи варто чистити зуби, а через три тижні пішли на манікюр і каву, тому що життя перемогло. Так само і вітальність у дитині переможе, якщо її підтримати в потрібний момент.


"Золоті" заповіді батькам


❗️ Ніколи не кажiть, що у вас немає часу виховувати свою дитину, бо це означатиме: менi нiколи й любити.

❗️Не сприймайте свою дитину як свою власність, не ростіть її для себе, не вимагайте від неї реалізації заданої вами життєвої програми і досягнення поставленої вами мети. Дайте їй право прожити власне життя.

❗️Ніколі не навчайте тому, у чому самi не обізнані.

❗️Вчіть дитину самостійно приймати рішення i вiдповiдати за них.

❗️Довіряйте дитині. Дозвольте робити власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти.

❗️ Не соромтеся виявляти свою любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що Любитимете її за будь-яких обставин.

❗️Ніколи не давайте дитині негативних оцінкових суджень(«ти поганий», «ти брехливий», «ти злий»), оцінювати треба лише вчинки.

❗️ Намагайтеся впливати на дитину проханням це найефективніший спосіб давати їй інструкції.

❗️Будьте послідовними у своїх вимогах.

❗️ Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими (друзями, однокласниками, сусідами), а порівнюйте лише з тим, якою вона була вчора і якою є сьогодні.
#психологічнапідтримка








5 речей, які потрібно заборонити собі робити, щоб бути ресурсною, впевненою людиною, з якою у інших є бажання мати справу

1️⃣ ЗаздрістьВона буває тільки одного кольору. Заздрість вбиває наші мрії та зростання.2️⃣ СумнівиНаприклад, придбавши телефон, потім всюди ціни порівнюєш, сумніваючись у правильності свого вибору.3️⃣ Скромність, нерішучість, сором'язливістьВи не зможете досягнути своїх цілей, якщо будете скромно стояти в стороні і чекати на диво.4️⃣ УгодливістьТреба вміти відмовляти та заперечувати, це називається здорова безкомпромістність.5️⃣ Звичка жалітисьТакі люди втрачають свою енергію, і висмоктують її у інших людей.Мотивація на успіх 🇺🇦

Поскаржитися на порушення Більше