У кожному чи то місті, чи то селі є місце, куди тягнеться душа людини. Це – школа! З нею пов'язані роки дитинства і юності, роки пізнання світу і формування особистості...
Де могутні дуби розкинули крила-віти, де колишуться білокорі берізки, звідки лунає дитячий сміх і гомін - там у Шпилях знаходиться місцева альма-матер. Туди кожний мешканець села топтав і топче доріжку у Країну Знань. А почалась та дорога до школи ще у далекому 1885 р., коли було відкрито в селі двокласну церковно-приходську школу. Право ходити до школи мали всі діти села. Та відвідували її не всі, бо не було обов'язкового навчання. Здебільшого навчалися хлопчики, а дівчаток вдома навчали шити, прясти. Навчання було безкоштовним. В перші роки відкриття школи тут навчалося три групи. Першим вчителем був Стрілецький Іван Семенович, який навчав всі групи.
Навчання у школі розпочиналося не у вересні, а тоді, коли закінчувалися сільськогосподарські роботи. Закінчувалося навчання на початку весни, коли приходила пора працювати в полі та на городі. В школі викладались такі предмети: читання, письмо, чистописання, арифметика і обов'язково Закон Божий. Все навчання велося російською мовою. Викладати Закон Божий приїздив піп із сусіднього села Коленець.
В роки після революції батьки платили вчителю за те, що їх діти навчаються. Саме тоді працював у школі Чиренко Мусій Якович. На зібрані від учнів гроші вчитель купував підручники, зошити на інше учнівське приладдя.
В 1924 році вчителькою в Шпилях працювала Сидоренко Олена Леонтіївна. Вона розповідала, що працювати було тяжко, не було підручників, зошитів, наочності. Було тільки декілька таблиць множення. Відвідувати школу всі діти не могли, бо вони не мали одягу і взуття.
Йшли роки, змінювалися часи. І вже в 1925 році була відкрита чотирирічна початкова школа, де завідуючим був Василь Карпович Тамара. Приміщення цієї школи діє і сьогодні, там знаходиться шкільна майстерня та їдальня.
Особистість учителя для шпилівців мала неабияке значення. Майже легендарним для багатьох поколінь був вчитель Приходько Іван Макарович, високоінтелегентна людина. Вчителя дуже любили і поважали односельці.
В 1926 році Василь Карпович Тамара був переведений на роботу в іншу школу. А на посаду завідуючого школою в село прибув Маневський Олекса Дмитрович. Це був вмілий організатор громадських справ на селі. Він постійно був у роботі, любив дітей. Двері його кімнати, а жив він при школі, завжди були відкриті для дітей. Він вчив дітей грати в шахи, шашки, організовував екскурсії в природу.
Пізніше в 1929 рр. на посаді завідуючої школою працювала Смирнова Надія Олександрівна. Ще однією вчителькою в ті роки була Баришполець Олена Прокопівна. Кожна з них навчала по 2 класи. Учнів було багато. Приміщення школи було тісним. Надзвичайно бідними були одяг та взуття учнів. Багато дітей ходило до школи в постолах. Книжки носили в домотканих торбинках. Одяг в дітей був також з домотканого полотна.
Учні в школі в той час збирали на полях колгоспу колоски, садили посадки лісу. Пам'ять про це - посаджена в 1930 р. в центрі села соснова посадка ( в 1980 році тут відкрито обеліск Слави ), що вже виросла і оберігає спокій воїнів, що загинули у роки Великої Вітчизняної війни.
У 1934 р. в школі була організована піонерська організація. Першою піонервожатою працювала Барингольц Марія Григорівна. Не зважаючи на голодні роки, Марія Григорівна організувала екскурсії з піонерами до Києва.
Багато допомагали школі шефи місцевого колгоспу імені Ворошилова, де головою був Богуш Гнат Петрович, войлочна фабрика міста Києва.
У 1936 р. початкова школа була реорганізована в семирічну. Директором школи був Коньовський Аврам Мусійович. Він багато працював над організацією культурного дозвілля учнів, сільської молоді.
До школи прибули нові вчителі Зайчук Семен Якович, Панченко Іван Титович. Був організований хор із сільської молоді, яким керував Каньовськии А.М. Цей хор славився на весь район. Учасниця хору Лозенко (Шульман) Одарка Сидорівна стала професійною співачкою. Велику увагу приділяв Каньовськии А.М. ліквідації неписьменності на селі. Учні, які ходили в Іванківську середню школу та вчителі Шпилівської семирічки навчали грамоти односельчан у вечірній час.
У роки Великої Вітчизняної війни фашисти використовували приміщення школи під конюшню.
У листопаді 1943 р. Іванківський район визволили від окупантів. Навчання у школі розпочалося 1 грудня 1943 р.
Директором школи призначили Міщенка Григорія Сильвестровича. Школу укомплектували учителями не повністю. Катастрофічно не вистачало паперу. Учні змушені були писати на мішковому папері. Школа була тісною, тому навчалися у дві зміни. Григорій Сильвестрович, будучи інвалідом війни, працював директором школи до початку 60-х років.
Для школярів були приємними години спілкування з учителькою історії і директором Осташевською О.Г. котра і сама закінчила школу в Шпилях. Разом з чоловіком Станіславом Йосиповичем, учителем молодших класів і фізкультури, вони навчили і виховали тих, хто сьогодні є більшою частиною населення Шпилів, хто з гордістю говорить, що був учнем Осташевських.
Приміщення школи, в якій нині навчаються школярі, було побудоване в 1963 році за ініціативою місцевого колгоспу «Радянська Україна», де головою колгоспу був Недашківський Михайло Павлович, секретарем партійної організації – Богуш Іван Оврамович. Будували школу за кошти колгоспу.
В 1965 році за державні кошти було добудовано 4 класні кімнати. В 1967 році восьмирічна школа була реорганізована в середню.
Багато років любити і знати рідну мову вчили учнів Лозенко Катерина Омельківна, Зайченко Любов Семенівна, Мудренок Галина Іванівна.
У захоплюючий світ цифр і формул водили школярів учителі фізики і математики Глущенко Варвара Денисівна, Урженко Василь Тимофійович, Чиренко Галина Юхимівна. Гартував силу і вправність на уроках фізкультури Сингаєвський Володимир Володимирович. Водив у чудовий світ історії Чиренко Сергій Іванович. Багато років школярів вчили російської мови Осипенко Паша Василівна, Коханова Тамара Тимофіївка, Сидоренко Ольга Іванівна.
Відчували теплоту і ласку школярі від учителів початкових класів Глущенко Варвари Петрівни, Голубченко Марини Степанівни, Довгоніс Євдокії Пилипівни, Андреєвої Тамари Антонівни, Чиренко Віри Сидорівни.
Більшість жителів Шпилів і досі пам'ятають вчителя хімії і біології Копилова Віталія Демидовича, вчителів німецької мови Єгорову Ніну Гаврилівну, Роговець Любов Іванівну.
Директорами нашої школи ще працювали Сергієнко Василь Васильович, Мудренок Анатолій Михайлович, Осадчий Валерій Петрович, Максименко Михайло Іванович, Палієнко Василь Йосипович, Волошин Віктор Валентинович.
Завдяки наполегливій праці вчителів зі стін школи вийшли сотні вихованих, грамотних, інтелігентних людей. Вони стали вчителями, військовими, інженерами, працівниками народного та сільського господарства, медиками, працівниками культури.
З 2008 по 2021 роки педагогічний колектив Шпилівської загальноосвітньої школи працював під керівництвом директора школи Томченко Катерини Василівни. За час роботи на посаді директора вона зарекомендувала себе досвідченим, ініціативним, вдумливим керівником, створила творчий мікроклімат в колективі, сформувала команду однодумців.
З 1 вересня 2021 року на посаді директора НВО працює Скопич Віра Олександрівна.
Багато років підряд залишається незмінним педагогічний колектив школи. Ці люди назавжди пов'язали зі школою свою трудову біографію. Більше 30 років віддали роботі в школі Толочин Валентина Дмитрівна, Олексієнко Ольга Василівна, Глущенко Любов Митрофанівна, Лещенко Валентина Іванівна, Баранова Світлана Володимирівна.
Завдяки злагодженій роботі педагогічного колективу школи багато учнів закінчили навчання із золотими та срібними медалями. Це гордість нашої школи, вчителів, батьків:
Лавринець Віталія Вікторівна, 1988 р,
Ющенко Наталія Сергіївна, 1991 р.
Осадча Світлана Валеріївна, 1996 р.
Оборський Олександр Миколайович, 1997 р.
Смирнова Олена Олександрівна, 1997р.
Чорнобиль Юлія Анатоліївна. 1998 р.
Грищенко Ірина Володимирівна, 1999 р.
Лозенко Олеся Юріївна, 1999 р.
Сингаєвська Яна Володимирівна, 1999р.
Липецька Юлія Петрівна, 1999 р.
Осипенко Тетяна Василівна, 1999 р.
Глущенко Наталія Вікторівна 2000 р.
Масльон Ірина Іванівна. 2000 р.
Дударенко Ірина Володимирівна, 2005 р.
Шиндерук Лілія Михайлівна, 2005 р.
Томченко Ольга Олександрівна, 2006 р.
Пиндюра Сергій Олександрович, 2006 р.
Кириленко Тетяна Василівна, 2006 р.
Шаменок Тетяна Миколаївна,2008р.
Зінченко Юлія Олександрівна,2008р.
Шаменок Катерина Миколаївна, 2013р.
Сьогодні в школі навчається 79 учнів, працює 19 вчителів. Серед вчителів мають вищу кваліфікаційну категорію – 7, І категорію – 6, ІІ категорію – 2, звання «Старший учитель» – 4.
У старшій школі ( 10-11 класи) здійснюється навчання за географічним профілем.
Учні школи активні учасники районних предметних олімпіад, різноманітних конкурсів, акцій, виставок. Випускниця 2013 року Кузьменко Марина була неодноразово переможцем ІІ етапу та призером ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з німецької мови. Вона впевнено та успішно крокує життєвою стежиною в майбутнє і сьогодні вже випускниця Київського національного лінгвістичного університету – факультет філології, спеціалізація «Німецька мова».
На базі школи працює 3 гуртки Іванківського районного ЦДЮТ. Щорічно вихованці мають призові місця у заходах районного та обласного рівнів. В 2013-2014 навчальному році учень 9 класу Ющенко Владислав мав І місце в районному та ІІ місце в обласному щорічному конкурсі «Топоніміка рідного краю»( вчитель Глущенко Любов Митрофанівна).
Щорічно вчителі школи є учасниками фахового конкурсу «Вчитель року». Вчитель образотворчого мистецтва Василишина Наталія Василівна стала переможцем районного етапу та лауреатом ІІ туру обласного етапу конкурсу «Вчитель року – 2015», вчитель зарубіжної літератури Глущенко Любов Митрофанівна стала переможцем районного етапу та лауреатом ІІ туру обласного етапу конкурсу «Вчитель року – 2019». Більшість випускників школи здобувають вищу та середню спеціальну освіту. Популярними професіями серед молоді є бухгалтери, економісти, юристи, працівники правоохоронних органів.
Школа пам’ятає всіх своїх випускників, слідкує за їхніми успіхами, підтримує в життєвих негараздах. І хочеться вірити, що кожний випускник школи буде духовно багатим, активним громадянином суспільства та справжнім патріотом своєї країни.
21 вересня 2018 року на базі закладу освіти відкрито дитячий садок і змінена структура та назва на Шпилівське навчально-виховне об’єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок».
З 1 серпня 2022 року заклад освіти має назву Шпилівський ліцей Іванківської селищної ради.
( Історія школи написана зі слів жителів с. Шпилі та з архівних документів колишнім вчителем історії Чиренком С.І.)